Güncel Haberler:
18 binden fazla site kapatıldı -- "Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte ..." -- 01 Ağustos 2014
Listeriadan ölenlerin sayısı 13'e çıktı -- "Danimarka'da et ürünlerinde ortaya çıkan hastalık ..." -- 24 Ağustos 2014
Ebolada iyileşme umudu -- "3 doktorun sağlık durumunda iyileşme ..." -- 24 Ağustos 2014
Bunama tedavisi böbreklere zarar mı veriyor? -- "Bunama tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ..." -- 24 Ağustos 2014
Problemlerini çözmek için estetiğe başvuruyorlar -- "Prof. Tosun, “Estetik ameliyat kişinin vücudunu ..." -- 24 Ağustos 2014
Bu gıdalar insanı aşka hazırlıyor -- "Çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin insanları ..." -- 24 Ağustos 2014
'Buzlu meydan okuma öldürebilir' -- "Dr. Türkmen bir kova buzlu su eyleminin sebep ..." -- 26 Ağustos 2014
Psiko-sosyal yardıma ihtiyaçları var -- "UNICEF:"Gazze'de 370 binden fazla çocuğun ..." -- 26 Ağustos 2014
Mükemmel bir cilt için gerekli 10 besin -- "Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ..." -- 31 Ağustos 2014
Ağzımızın Bukalemun Mikropları -- "Ağız boşluğu, hem yumuşak hem de katı yüzeyleri ..." -- 16 Aralık 2014
 • Cinsel eşi kanser olan biri ne yapabilir?
  -0

  Kişinin cinsel eşinin kanser olması kendisinin kanser olması kadar travmatiktir. Sevdiği kişiyi kaybetme korkusu ve gerçekliği psikolojik olarak son derece yaralayıcıdır. Kişi hem kendisi sakin olmaya çalışırken hem de hasta yakınını destekleme konumunda zorlanabilir. Hastalık süreci yorucu, yıpratıcı ve konuşulmayan bir süreçtir. Aynı zamanda ilişkideki kimi sorunlar, kızgınlıklar yok sayılmaya çalışılır, ama bu esnada daha da kompleks hale gelme riski taşır. Bu da zamanla ilişkiyi yıpratır, kopmalara neden olabilir. Psikolojik ve psikiyatrik sorunlar yaşanabilir. Kişi hasta partnerine destekleyici davranırken, sürekli rol yapmamalıdır. Birçok hasta bu durumdan şikayetini dile getirmektedir. Cinsellik, hoş anılar konuşulabilir. Arzu kendine hareket alanı bulamadığı zamanlarda da korunması önemlidir. Bu süreçte konuyla ilgili uzmandan destek alınması gereklidir.

  Read more
 • Kahve içmek meme kanseri riskini arttırır mı?
  -1

  Kahvenin meme kanserini arttırdığını gösteren bulgu olmadığı gibi, bazı fare çalışmalarında kahvenin kanseri önlediği gösterilmiştir.

  Read more
 • Kanser cinsel hayatı her zaman etkiler mi?
  -0

  Kanser hastalığı insanın yaşamını tehdit eden, ölümle karşı karşıya getiren bir süreçtir. Fakat kanser sadece öldürücü değil tedavi edilebilen bir hastalıktır. Yeni tedavi yöntemleriyle kanser hastalarının yaşam süresi uzamıştır. Bu da yaşam kalitesi konusunu daha da önemli hale getirmiştir. Tanının konduğu safhaya da bağlı olarak kanser artık kronik hastalıklar listesinde yer almaya başlamıştır. Kanser tanısı almak, tedavisi görmek yaşamın her alanını, yaşamla olan her türlü ilişkiyi ve bağı etkilediği gibi doğal olarak cinselliği de etkiler. Kişi hayata dair planlarının, beklentilerinin, isteklerinin ve hayatının bittiği duygusunu yaşamaktadır. Hastalığın inkar döneminde hiçbir şey yokmuş gibi davranan kişi bu dönemde rutinin çok üstünde, daha sık cinsel ilişkiye girme ihtiyacı hissedebilmektedir. Tedavi ve kabul süreçlerinde gerek bedensel gerekse psikolojik nedenlerden dolayı yoğun bir isteksizlik hali ortaya çıkabilir. Hastalık ve tedavi süreçlerindeki bedensel sorunlar, ağrılar, kişinin kendilik imajında zedelenmeye de neden olabilir. Bu süreçte ortaya çıkabilecek depresif ruh hali de sorunu ağırlaştırabilir.

  Read more
 • Kanser hastalığı çiftlerin ilişkilerinde ne tür cinsel sorunlara neden olabilir?
  -0

  Tedavi sürecinde ve sonrasında:

  Kadınlarda

  • Cinsel istek kaybı
  • Kullanılan ilaçlarla ilişkili olabilecek vajinal kuruluk ve bununla bağlantılı ağrılı cinsel ilişki
  • Orgazm güçlüğü
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Sevişme ritüellerinden kaçınmalar (ışıkta sevişmeme, çıplak görünmek istememe, bedenin görünmesinden rahatsızlık…)

  Erkeklerde

  • Cinsel istek kaybı
  • Sertleşme bozukluğu
  • Erken boşalma
  • Geç boşalma
  • Orgazm güçlüğü
  •  Sevişme ritüellerinde kaçınmalar (ışıkta sevişmeme, çıplak görünmek istememe, bedenin görünmesinden rahatsızlık…)
  Read more
 • Kanser hastası kişinin cinsel eşinin olup olmaması kişiyi etkiler mi?
  -0

  Cinsel eşi olan kişilerin olmayanlara göre bazı konularda daha fazla avantajı olabilir. Duygusal ve sosyal destek son derece önemlidir. Cinsel eşi olmayan kişiler yakın arkadaş ve aile destek sistemlerinden destek gördüklerinde bu da faydalı olacaktır. Ama hastalık nedeniyle kendini ilişkilerden geri çekmek yerine, kaygının aksine gitmek fayda sağlayabilir.

  Read more
 • Kanserden korunmak için nelere dikkat edilmelidir?
  -1

  Yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli; öğünlerde 4 besin grubundan yiyeceklerin yer aldığı dengeli bir mönü hazırlanmalıdır. Uygun vücut ağırlığı sağlanılmalı ve sürdürülmelidir. Günde en az 5 porsiyon sebze veya meyve tüketilmelidir. En az 2 porsiyonu yeşil yapraklı sebzeler veya portakal, limon gibi turunçgillerden olmalıdır. Rafine tahıllar ve şeker yerine tam taneli tahıllar tercih edilmelidir. Özellikle yağı yüksek ve işlenmiş kırmızı et tüketimi sınırlandırılmalıdır. Kırmızı et yerine balık, tavuk, kuru baklagiller tercih edilmelidir. Etlerin haşlama veya fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir. Yağ alımının azaltılması için; yemeklerin az yağla pişirilmesi, et yemeklerinin yağ eklenmeden kendi yağları ile pişirilmesi, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri yerine haşlama, ızgara, fırında pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerekir.

  Read more
 • Kanserin tedavi sürecinde cinsel isteği neler etkiler?
  -0

  Cinsel isteği ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyen birçok faktör olabilir:

  • Kemoterapi tedavisi sırasında yaşanan fiziksel sorunlar,
  • Saç dökülmesinin getirdiği cinsel çekiciliğin kaybı,
  • Tedavi sonucunda kaybedilen bir organın yası, mesela meme kanseri tedavisinde kadının memesinin alınması ya da testis kanseri yaşamış ve testisini kaybetmiş bir erkeğin ruh hali.
  • Ameliyat izlerinin verdiği rahatsızlık

  Tüm bunlar depresif süreçleri harekete geçirebilir, gizli bozuklukları tetikleyebilir. Bunların yanı sıra bedenini göstermede zorluk yaratır.

  Read more
 • Kendi Kendine Meme Muayenesi Mümkün mü?
  -1

  Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

  20 yaşından itibaren her kadın, düzenli olarak her ay kendi kendine meme muayenesi yapmalıdır. Bu her ay sadece birkaç dakikanızı alır. Düzenli muayene kendi meme dokunuzu tanımanızı ve oluşabilecek değişiklikleri kolayca fark etmenizi sağlar.

  Read more
 • Meme Kanseri Nedir?
  -1

  Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Toplumlar arası farklılık göstermekle birlikte Batı toplumlarında yaklaşık her 8 kadından birinde hayatı boyunca meme kanseri gelişmektedir (%12.2). Meme kanseri açısından en önemli risk faktörleri ileri yaş ve kadın cinsiyette olmaktır. Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artar. Tüm meme kanserlerinin sadece % 1'i erkeklerde görülmektedir.

  Read more
 • Meme Kanseri:Bulgular ve Tanı
  -1

  Meme kanserinde birçok farklı tanı yöntemi bulunmaktadır. Meme kanserinin tedavisinde başarılı olmak için hastalığın erken evrelerinde yakalanması çok büyük önem arz eder.

  20 yaşından sonra her ay kadınların meme muayenelerini kendi kendilerine yapmaları, 35 yaşından itibaren yılda bir kez doktor muayenesinin yapılması ve uygun görülen görüntüleme yönteminin uygulanmasıdır. Çeşitli risk faktörleri nedeniyle meme kanseri açısından yüksek riskli kabul edilen kadınlarda ise doktor muayenesi ve yıllık izlem daha erken yaşlarda başlamalıdır.

  Read more
 • Meme Kanserinde Korunma
  -1

  Bazı risk faktörleri sizin kontrolünüz altındadır. Genel sağlık durumunuzu koruma amaçlı dengeli beslenme, zayıflama veya kilonuzu koruma, sigara içmeme, alkolü sınırlandırma, düzenli egzersiz gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Ancak bunlar riskinizi tamamen yok etmez. Bu nedenle meme kanserine yakalanmışsanız bu hiçbir şekilde sizin veya başkasının suçu değildir. Kendinizi suçlu hissetmek veya yanlış olduğunu düşündüğünüz şeyleri veya kişileri suçlamanızın size bir faydası yoktur; tam aksine moralinizi yüksek tutmak tedavinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

  Read more
 • Meme Kanserinde Risk Faktörleri
  -1

  Risk faktörü kanser gibi bir hastalığa yakalanma şansınızı etkileyen tüm etkenlere denir. Değişik kanserler için farklı risk faktörleri vardır. Örneğin uzun süreli ve yoğun güneş ışınına maruz kalmak cilt kanseri için risk faktörüdür. Sigara akciğer ağız ve gırtlak kanseri başta olmak üzere bir çok kanser için risk faktörüdür.

  Read more
 • Meme Kanserinin Belirtileri
  -1

  Erken evre meme kanseri olan kadınlarda ele gelen kitle veya başka şikayet bulunmayabilir. Tanı tarama mamografileri ile konur. Kanser ilerledilçe aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar.

  Read more
 • Tütün kullanımının kanser üzerine etkileri
  -1

  Tütün tüm kanserlerde tedaviye bağlı komplikasyon risklerini artırmakta, tedavi etkinliğini azaltmaktadır.

  Cerrahi: Sigara içen ve cerrahi tedavi yapılan hastalarda kalp, akciğer ve genel anesteziye bağlı komplikasyon riskleri artmaktadır.

  İlave olarak sigara yara iyileşmesini geciktirir ve yara enfeksiyonu riskini artırmaktadır. Cerrahi uygulamadan çok kısa bir süre önce bile sigaranın bırakılması komplikasyon risklerini azaltmaktadır.

  Read more

İlaç Kullanımı

14.12.2014

Turuncu Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Turuncu Reçete;  Bazı Kan ürünlerinin temin edilmesi için gerekli

+ View

14.12.2014

Yeşil Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Yeşil Reçete ye tabii olan ilaçlar; içerisinde bağımlılık yapabilecek

+ View

14.12.2014

Kırmızı Reçeteye Tabi iİaç Ne Demek?

Kırmızı Reçeteye tabii olan ilaçlar; narkotik özellikteki ilaçların

+ View

Estetik ve Güzellik

Karbon Peeling

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer ...

+ View

Mükemmel bir cilt için ...

Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ...

+ View

Ağız ve Diş Sağlığı

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

+ View

Ağız ve diş bakımı nasıl ...

“Diş lekelerini uzaklaştırmak, diş hekimlerinin ...

+ View

Çürük Tedavisi

Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ...

+ View

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

+ View

Çok Okunanlar

Cilt Kızarıklığı ve ...

Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması Yüzdeki kılcal ...

Akupunktur Noktaları

Akupunktur vücutta ve kulakta belirli noktaları ...

Isırgan Deyip Geçmeyin!

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) ...

Sigaranın Menopoza Etkisi

Sigaranın Menopoz (Adetten Kesilme) Üzerine ...

Elmanın faydaları

Elmanın faydalarına her gün yenisi ekleniyor. ...

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

Burun Estetiği / ...

Rino-plasti, burna kalıcı şekil verme, estetik ...

Has no content to show!
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top