Güncel Haberler:
18 binden fazla site kapatıldı -- "Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte ..." -- 01 Ağustos 2014
Listeriadan ölenlerin sayısı 13'e çıktı -- "Danimarka'da et ürünlerinde ortaya çıkan hastalık ..." -- 24 Ağustos 2014
Ebolada iyileşme umudu -- "3 doktorun sağlık durumunda iyileşme ..." -- 24 Ağustos 2014
Bunama tedavisi böbreklere zarar mı veriyor? -- "Bunama tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ..." -- 24 Ağustos 2014
Problemlerini çözmek için estetiğe başvuruyorlar -- "Prof. Tosun, “Estetik ameliyat kişinin vücudunu ..." -- 24 Ağustos 2014
Bu gıdalar insanı aşka hazırlıyor -- "Çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin insanları ..." -- 24 Ağustos 2014
'Buzlu meydan okuma öldürebilir' -- "Dr. Türkmen bir kova buzlu su eyleminin sebep ..." -- 26 Ağustos 2014
Psiko-sosyal yardıma ihtiyaçları var -- "UNICEF:"Gazze'de 370 binden fazla çocuğun ..." -- 26 Ağustos 2014
Mükemmel bir cilt için gerekli 10 besin -- "Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ..." -- 31 Ağustos 2014
Ağzımızın Bukalemun Mikropları -- "Ağız boşluğu, hem yumuşak hem de katı yüzeyleri ..." -- 16 Aralık 2014

İnsanların yaşam ömrü tıp ve teknoloji geliştikçe her on yılda bir artmaya devam ediyor. Bilim kurgu fimlerinde tanık olduğumuz sahneleri gerçeğe dönüştürmeye başlayan dijital teknolojiler... 

 • insanların kilometrelerce uzunluğundaki gökdelenlerde yaşayacağı, havada ve karada gidebilen araçlara binecekleri, hastalanmayacakları bir geleceğe giden yolda ilk gelişmeler olabilir mi?
 • Bilim insanları, dünyanın 2163 yılında nasıl bir yer haline geleceğini tartıştı. (Discovery News)
 • Tıp Gelecekte insanlar doğumdan önceki tedaviler sayesinde 150 yıl yaşayabilir. Gelişen gen terapisi, doğum öncesinde mitokondriyal hastalıkları ortadan kaldıracak.
 • Bir yüzyıl sonra, insanları kansere veya Alzheimer gibi hastalıklara yakalanmayacak. Gelişen kök hücresi tedaviler, insanların ‘yenileme’ özelliği kazanmasına, kaybettikleri kol ve bacakların yanı sıra organlarını yenilemelerini sağlayacak.
 • Damarlarımızda dolaşacak nano makineler, tespit ettikleri hastalıkları yok edecek, hücre ve doku bozukluklarını onaracak.
 • Robotlar Robot teknolojisi geliştikçe, insanların iş bulma imkanı da tehdit altına giriyor. Peki, insan ömrünün 100 yıla ulaşacağı gelecekte, bu kadar uzun süre insanlar çalışmayacaksa ne yapacak?
 • Robotlar Hizmet sektörü patlama yaşayabilir. Özellikle de eğlence sektörü, robotlar sayesinde boş zamanı artacak insanların taleplerini karşılamaya çalışacak.
 • Peki, kapitalizm makinesini ayakta tutan mekanizma ne olacak? Örneğin ABD’nin Alaska eyaleti, petrol üretiminden elde edilen gelirden her vatandaşına maaş ödüyor.
 • Enerji Fotovoltaik teknoloji geliştikçe, güneş enerjisi geleneksel enerji kaynaklarını daha da fazla zorluyor.
 • Ancak petrolün alternatifi olan başka seçenekler de mevcut. Nükleer santralleri daha güvenli inşa etmek ve nükleer atıktan kurtulmanın yollarını geliştirmenin yanı sıra, tıpkı Güneş’teki tepkimeler gibi enerji üretecek füzyon reaktörleri de tasarlanacak.
 • Enerji Bu reaktörler, yüksek seviyeli radyasyon olmadan çok yüksek miktarlarda enerji üretilmesine imkan verecek.
 • Dahası, Dünya’nın alt yörüngesine gönderilmesi planlanan solar-uydular, yörüngeden Dünya’ya enerji ışınları yollayacak. Kısaca, gelecekte fosil yakıtlardan kurtulmak sanıldığından daha kolay olabilir.
 • Şehirler Eğer atmosfere bugün olduğu kadar karbondioksit yaymaya devam edersek, sıcaklık gelecek yüzyılda 3-5 derece yükselebilir.
 • NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde iklimbilimci olan Gavin Schmidt, ‘deniz seviyesinin yaklaşık 1 metre yükselmesini beklediklerini’ belirtti.
 • Biyoçeşitlilik İnsanların Dünya’da sürekli artan faaliyetleri hem yaşam alanlarının azalması, hem de binlerce canlı türünün tehdit altına girmesi demek.
 • Gelecek, 65 milyon yıl öncesindeki Kretase Çağı’ndan bu yana en büyük canlı türü imhasıyla karşılaşabilir.
 • Biyoçeşitlilik Kısaca, gelecekte 150 yıl yaşayacak biri ömrü boyunca fil, kaplan, şempanze gibi hayvanları görmeyebilir.
 • Arizona State Üniversitesi’nden biyolog Quentin Wheeler ise ‘bitki türlerinin en az yüzde 20’sinin tehdit altında olduğunu’ belirterek, Hawaii’ye bir bakın... Torunlarımız bugün turistleri en çok çeken çiçekleri görmeyebilir dedi.
 • İnsan beyni Yüzyıl sonra, klavye ile yazı yazmak kuş tüyü kalemlerle parşömene yazı yazmak kadar eski bir yöntem olarak kabul edilecek.
 • İnsanlar, konuşmalarının sanal ekranlar üzerinde belirmesiyle değil, doğrudan beyinleriyle bilgisayarlara bağlanarak yazı yazabilecek.
 • İnsan beyni Pennsylvania Üniversitesi Beyin Hasarı ve Tedavi Merkezi’nden sinirbilimci Douglas Smith, gelecekte bir ‘ıslak bağlantı’ sayesinde mühendislikten geçen sinirlerin bilgisayardaki gibi organik materyallere bağlanabileceğini belirti. Bu tür bir arayüz, insanların doğrudan görsel klavyeleri kontrol etmesine imkan tanıyacak.
 • Makineler Süperbilgisayarlar her yıl işlem kapasitelerini artırıyor. Çin’in Tianhe-2 süperbilgisayarı, geçtiğimiz ay dünyanın bir numaralı bilgisayarı oldu.
 • Tianhe-2, saniyede 33,860 trilyon hesaplama yapabiliyor. Peki, insanlar ne zaman beyinlerini bilgisayarlara aktaracak?
 • Bu çalışma Rus milyarder Dimitri Istkov’un 100 kişilik bilim insanı ekibiyle yürütülüyor. Amaç, 2045’te insan zihnini dijital ortama aktarabilmek ve ölümsüzlük kazanmak.
 • Uzay kolonileri Dünya’nın ardından insana neresi ev olacak? Ay, Mars, Titan veya yörüngemize yakın zararsız bir asteroit?
 • Apollo programlarıyla 1960’larda hız kazanan uzay keşfi, özel şirketlerin desteklediği yörünge altı projeler ve kargo taşımacılığıyla giderek hız kazanıyor.
 • Gelişen roket teknolojisi, bir gün nükleer güçlü roketlerin inşa edilmesiyle insanları Mars’a taşıyabilir.
 • Uzay kolonileri Dahası, Dünya için son derece önemli madenler içeren asteroitlerde madencilik yapılması, insanlığın ömrünü uzatmak için gereken bir diğer önemli adım olacak.
 • Dünya dışı varlıklar Sadece Samanyolu’nda Dünya benzeri 100 milyar gezegen olduğu tahmin ediliyor. Bu gezegenlerin sadece 10’da 1, yıldızlarının yaşanabilir bölgesinde yer alırsa, su bulunduran yani yaşama olanak veren gezegen sayısı en az 10 milyar civarında olacak. California Üniversitesi’nden gökbilimci olan Andrew Siemion... Gelecek 25-50 yıl içinde, gökyüzündeki elektromanyetik spektrumları çok geniş açıdanm gözlemleyebileceğiz‘ diyor.
 • Dünya dışı varlıklar Siemion, ‘Anında yapılacak analizler sayesinde, 150 yıl içinde uzaklarda bir yerde Dünya dışı yaşam bulacağız‘ derken, ‘Güneş Sistemi’ne kurulacak donanımlarla uzaylı arayacaklarını ve yeni teknoloji ürünü radyo teleskopların her açıdan, Uzay’ın her köşesine sinyal göndereceğini, gelenleri yakalayacağını’ belirtti.
 • Farklı kişilikler Giderek yaygınlaşan sosyal ağlar, insanların giderek etkileşimlerinin arttığı bir ağ yapısı kuruyor.
 • Güvenlik kameraları her tarafımızı sarmış durumdayken, Google ve Facebook tüm bilgilerimizi topluyor. İnsanlar, bu durumda farklı kişiliklere bürünerek, dijital dünyada birden fazla kimlikle yaşamaya başlayabilir.
 • Farklı kişilikler Peki, sosyal ağlar gerçekten hayatımızı kontrol ediyor mu? Towson Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan Samuel Collins, Gizliliğin tüm konsepti sürekli yeniden pazarlık yapmaya dayanıyor diyor.
 • insanlar sürekli bilgi parçalarını kontrol etmek ve bu konuda yardım almak ihtiyacı duyuyor, insanları takip etmek ise giderek kolaylaşıyor. Collins, Çoktan George Orwell’in bahsettiği dönemdeyiz... Bundan sonra ne olacağını düşünmemiz lazım yorumunda bulunuyor.
 • Ancak gelecekte insanlar için yaşamak sıkıcı bir hale gelecek... Gelecekte insanların yapacağı biyolojik değişiklikler saçını yaptırmak gibi olmayacak...
 • Artırılmış insanlar Bir gün erkek, bir gün kadın olabilecekler... Ekstra kollar, yaşayacağımız tuhaf yeni yaşam alanlarına uyum sağlamak için kullanılacak ve yeni insan, bugünün insanı için çok tuhaf görünecek diyor.
 • Artırılmış insanlar İnsanları bilgisayarlarla birleştiren teknolojinin yanı sıra, geleceğin insanları genetik mühendislikten geçecek, biyolojik özellikleri artırılacak.
 • Fütürist Jamais Cascio, "Biyolojik gelişmeler, oldukça tehlikeli ve pahalı olacak" diyor.

İlaç Kullanımı

14.12.2014

Turuncu Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Turuncu Reçete;  Bazı Kan ürünlerinin temin edilmesi için gerekli

+ View

14.12.2014

Yeşil Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Yeşil Reçete ye tabii olan ilaçlar; içerisinde bağımlılık yapabilecek

+ View

14.12.2014

Kırmızı Reçeteye Tabi iİaç Ne Demek?

Kırmızı Reçeteye tabii olan ilaçlar; narkotik özellikteki ilaçların

+ View

Estetik ve Güzellik

Karbon Peeling

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer ...

+ View

Mükemmel bir cilt için ...

Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ...

+ View

Ağız ve Diş Sağlığı

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

+ View

Ağız ve diş bakımı nasıl ...

“Diş lekelerini uzaklaştırmak, diş hekimlerinin ...

+ View

Çürük Tedavisi

Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ...

+ View

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

+ View

Çok Okunanlar

Cilt Kızarıklığı ve ...

Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması Yüzdeki kılcal ...

Akupunktur Noktaları

Akupunktur vücutta ve kulakta belirli noktaları ...

Isırgan Deyip Geçmeyin!

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) ...

Sigaranın Menopoza Etkisi

Sigaranın Menopoz (Adetten Kesilme) Üzerine ...

Elmanın faydaları

Elmanın faydalarına her gün yenisi ekleniyor. ...

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

Burun Estetiği / ...

Rino-plasti, burna kalıcı şekil verme, estetik ...

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

Has no content to show!
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top