Güncel Haberler:
18 binden fazla site kapatıldı -- "Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte ..." -- 01 Ağustos 2014
Listeriadan ölenlerin sayısı 13'e çıktı -- "Danimarka'da et ürünlerinde ortaya çıkan hastalık ..." -- 24 Ağustos 2014
Ebolada iyileşme umudu -- "3 doktorun sağlık durumunda iyileşme ..." -- 24 Ağustos 2014
Bunama tedavisi böbreklere zarar mı veriyor? -- "Bunama tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ..." -- 24 Ağustos 2014
Problemlerini çözmek için estetiğe başvuruyorlar -- "Prof. Tosun, “Estetik ameliyat kişinin vücudunu ..." -- 24 Ağustos 2014
Bu gıdalar insanı aşka hazırlıyor -- "Çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin insanları ..." -- 24 Ağustos 2014
'Buzlu meydan okuma öldürebilir' -- "Dr. Türkmen bir kova buzlu su eyleminin sebep ..." -- 26 Ağustos 2014
Psiko-sosyal yardıma ihtiyaçları var -- "UNICEF:"Gazze'de 370 binden fazla çocuğun ..." -- 26 Ağustos 2014
Mükemmel bir cilt için gerekli 10 besin -- "Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ..." -- 31 Ağustos 2014
Ağzımızın Bukalemun Mikropları -- "Ağız boşluğu, hem yumuşak hem de katı yüzeyleri ..." -- 16 Aralık 2014

9 bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinden oluşan Ulusal Beslenme Konseyi’nin ilk toplantısı Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın katılımıyla Bakanlık binasında gerçekleştirildi.

Sağlık Bakanı Koca, Ulusal Beslenme Konseyi toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle konseyin kurulduğunu ve bugün ilk toplantının gerçekleştirildiğini söyledi.

Sağlık sistemlerinin önündeki en önemli problemlerin bulaşıcı hastalıklar olduğuna işaret eden Koca, “Mikrobiyolojik faktörlerle önemli salgınlar oluşturarak can kaybına, sağlık kaybına, iş gücü kaybına yol açan hastalıklarla uğraşmak sağlık sistemlerinin çözmesi gereken en büyük sorunlardı. Hijyen şartlarının iyileşmesi, aşı ile hastalıklarla mücadelenin aksatılmadan devam etmesi, antibiyotiklerin yaygın bir şekilde kullanılması ile özellikle bakteri kökenli hastalıklar ciddi sorun olmaktan uzaklaşmıştır” dedi.

 

“Türkiye'de her 3 erişkinden biri obez”

Koca, gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık problemi olarak bulaşıcı olmayan hastalıklarla karşı karşıya kaldığını belirterek, sağlık sistemine aşırı iş yükü getiren hastalıkların çözüm bulunması gereken sorunlar olduğunu vurguladı.

Diyabet, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve kanserin “kronik hastalıklar” olarak adlandırıldığını ifade eden Koca, “Bu hastalıkların pek çoğunun beslenme ile önemli bağı tespit edilmiştir. Aşırı kalorili beslenme sonucu gelişen obezite pek çok hastalığa sebep olmaktadır. Obezite ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunda olduğu gibi ülkemizde de giderek artan bir sorun haline dönüşmektedir. Ülkemizde her 3 erişkinden birisi obez, birisi de fazla kiloludur” bilgisini paylaştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile iş birliği içinde çalıştıklarını, “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı”nı yürüttüklerini dile getiren Koca, bu kapsamda, okul kantinlerinde sağlığa faydası şüpheli gıdaların satışının yasaklanması, beslenme dostu okulların oluşturulması, gıdalara “okul gıdası” logosunun konulması, çocuklara yönelik program aralarında bu tür gıdanın reklamının yasaklanması, genç yaşlarda sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini aktardı.

Sağlık Bakanı Koca, hazır gıdalarda tuz oranının azaltılması, lokanta ve pastanelerde satılan gıdalardaki tuz ve şeker oranının azaltılmasına yönelik toplumun tamamına yaygınlaşacak tedbirlerin de alındığını hatırlattı.

Koca, ayrıca aile hekimleri aracılığıyla kronik hastalıklara yönelik risk taramalarının yapıldığını, Sağlıklı Hayat Merkezlerinde bu konuda destek ve rehberlik hizmetlerinin verilmesinin sağlandığını belirtti.

 

“Tüm verileri analiz ediyoruz”

Sağlık Bakanı Koca, Türkiye’nin Beslenme Haritası’nı çıkardıklarını belirterek, “Araştırma aşaması bitti, raporlama aşamasında da sona geldik. Önümüzdeki günlerde bu çok önemli araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Araştırmanın 6 ay sürdüğünü ve Türkiye’de 15 yaş üstü vatandaşların beslenme alışkanlıklarının tespit edildiğini ifade eden Bakan Koca, bu kapsamda 81 ilde, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından örneklem belirlendiğini, çalışmaya katılanların aile hekimleri tarafından davet edilerek aç karnına kan verdiklerini ve alınan kanların da Halk Sağlığı Laboratuvarlarında analiz edildiğini aktardı.

Kanda şeker, yağ, vitamin değerlerine bakıldığını, boy ve kilolarının ölçüldüğünü ifade eden Fahrettin Koca, şu bilgileri paylaştı:

“Araştırma kapsamında 24 saat boyunca nasıl beslendiklerine dair anket yapıldı. Bu anket, 15 gün sonra telefonla tekrarlandı. 6 ay kadar süren araştırmayı tamamen Bakanlığımız hekimleri, hemşireleri ve diyetisyenleri yürüttü. Hangi besinlerin ne miktarda, ne sıklıkta tüketildiğini, ne kadar protein, karbonhidrat alındığını, tüm bu verileri analiz ediyoruz. Analizlerin neticesinde önümüze çıkacak tablo, bize hem beslenme yetersizliklerinin hem de fazla kilonun sebeplerini verecek. Folik asit, demir, D vitamini eksiklikleri, anemi gibi bulgulara göre yol haritamızı belirleyeceğiz. Bu araştırmanın sonuçlarını hem kamuoyuyla paylaşacağız hem de veri tabanı oluşturarak Tarım Bakanlığımıza ‘besin zenginleştirmesi’ önereceğiz.”

 

“Kadınlarda obezite hala yüksek”

Bakan Koca, Türkiye’nin Beslenme Haritası’nın çok büyük çaplı bir bilimsel araştırma olduğunu vurgulayarak, bu araştırmayı 3 yılda bir tekrarlamak istediklerini, rapordan çıkacak sonuçlara göre sağlıklı beslenme ve sağlıklı hayat tarzının benimsenmesi konusunda yol haritasının da ortaya konulacağını söyledi.

Araştırmadan çıkan bazı sonuçları da paylaşan Bakan Koca, yetişkinlerde son 7 yıllık döneme bakıldığında kadınlarda obezitenin arttığını ve yüzde 41 oranında sabit kaldığını belirtti.

Erkeklerde ise artışın devam ettiğini, yüzde 20’den yüzde 26’ya çıktığını ifade eden Koca, “Diyabette hala yüksek prevalansımız var. Ancak artış hızı durmuş hatta 2010 yılına göre de az da olsa azalmış, yüzde 13,7 iken yüzde 13,5’a düşmüş. Bu araştırmada fiziksel aktivite oranına da baktık. 10 yılda hareketsiz nüfus oranımız yüzde 56 iken, bugün yüzde 42,4’e indirmiş durumdayız. Bu sevindirici bir durum ama hala nüfusun ciddi bir kesimi hareketsiz” dedi.

Sağlık Bakanı, aşırı tuz ve şeker tüketiminin azaltılmasına da önem verdiklerini belirterek, araştırmada yemeğin tadına bakmadan tuz ekleyenlerin oranının yüzde 10,5, yemeğin tadına bakmadan bazen tuz ekleyenlerin oranının yüzde 13,4, yemeğin tadına bakmadan tuz eklemeyenlerin oranının ise yüzde 76,1 olarak tespit edildiğini bildirdi.

Türkiye Beslenme Haritasından çıkan sonuçlara göre, beyaz ekmeğin yüzde 72,1 ile hala en çok tüketilen ekmek çeşidi olduğunu ifade eden Koca, “Tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği, kepekli ekmek gibi daha sağlıklı çeşitler ise yüzde 15’te kalmış. Biz tam tahıllı ekmeği öneriyoruz. Yufka gibi ev yapımı mayasız ekmeklerin her gün tüketim sıklığı ise yüzde 9,4. Raporun tamamını önümüzdeki günlerde detaylı olarak kamuoyuyla ve basınımızla paylaşacağız” dedi.

 

“Yanıltıcı açıklamalar da konseyde ele alınacak”

Ulusal Beslenme Konseyi’ne bu konuda önemli görevler düştüğünü vurgulayan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sağlıklı beslenme deyince maalesef pek çok kafadan pek çok ses çıkabiliyor. Televizyon kanallarında, gazetelerde, dergilerde, sosyal medya ortamlarında kendilerine çeşitli konuların uzmanı unvanını takan, konuyla doğrudan ilgisi olmayan, yetkinliği sorgulanır kişiler açıklamalar yapabiliyor, mucizevi diyetler öneriliyor, bir gıdayı göklere çıkartırken, bir başka gıda temelsiz şekilde neredeyse zehir sayılabiliyor.

Her yaza doğru mucizevi diyet programları lanse ediliyor, bir bitkinin suyu öneriliyor, bir başka bitkinin tozu yere göğe sığdırılamıyor. Tam da bu konulardaki tartışmalara yön verebilmek, bilimsel kanıtlara dayalı görüşler oluşturabilmek adına Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda geniş katılımlı ‘Ulusal Beslenme Konseyi’ni yayımlanan yönetmelikle kurmuş bulunuyoruz.”

Konseyde 9 bakanlık, 7 sivil toplum kuruluşu, YÖK ve RTÜK temsilcilerinin yer aldığını anlatan Koca, konsey eliyle beslenme konusundaki bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması, sağlıklı beslenme kültürünün ülke genelinde yaygınlaştırılması, gıda güvenliği ve kronik hastalıklarla mücadele kapsamında politikaların geliştirilmesinin hedeflendiğini kaydetti.

Bakan Koca, konseyin gerektiğinde sağlıklı beslenme, yiyecek ve içecekler ile ilgili konularda bilimsel komisyonlar kurabileceğini ve bilim konseyinin raporu doğrultusunda kararlar alacağını söyledi.

Yanıltıcı açıklamalar ve aldatıcı reklam ve haberlerin de konseyde ele alınarak politikalar geliştirmesinin hedeflendiğini ifade eden Koca, ihtiyaç duyulması halinde özel sektör temsilcilerinin de Ulusal Beslenme Konseyine davet edilebileceğini aktardı.

İlaç Kullanımı

14.12.2014

Turuncu Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Turuncu Reçete;  Bazı Kan ürünlerinin temin edilmesi için gerekli

+ View

14.12.2014

Yeşil Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Yeşil Reçete ye tabii olan ilaçlar; içerisinde bağımlılık yapabilecek

+ View

14.12.2014

Kırmızı Reçeteye Tabi iİaç Ne Demek?

Kırmızı Reçeteye tabii olan ilaçlar; narkotik özellikteki ilaçların

+ View

Estetik ve Güzellik

Karbon Peeling

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer ...

+ View

Mükemmel bir cilt için ...

Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ...

+ View

Ağız ve Diş Sağlığı

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

+ View

Ağız ve diş bakımı nasıl ...

“Diş lekelerini uzaklaştırmak, diş hekimlerinin ...

+ View

Çürük Tedavisi

Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ...

+ View

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

+ View

Çok Okunanlar

Cilt Kızarıklığı ve ...

Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması Yüzdeki kılcal ...

Akupunktur Noktaları

Akupunktur vücutta ve kulakta belirli noktaları ...

Isırgan Deyip Geçmeyin!

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) ...

Sigaranın Menopoza Etkisi

Sigaranın Menopoz (Adetten Kesilme) Üzerine ...

Elmanın faydaları

Elmanın faydalarına her gün yenisi ekleniyor. ...

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

Burun Estetiği / ...

Rino-plasti, burna kalıcı şekil verme, estetik ...

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

Has no content to show!
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top