Güncel Haberler:
18 binden fazla site kapatıldı -- "Sağlık Bakanlığı, umut tacirlerinin sahte ..." -- 01 Ağustos 2014
Listeriadan ölenlerin sayısı 13'e çıktı -- "Danimarka'da et ürünlerinde ortaya çıkan hastalık ..." -- 24 Ağustos 2014
Ebolada iyileşme umudu -- "3 doktorun sağlık durumunda iyileşme ..." -- 24 Ağustos 2014
Bunama tedavisi böbreklere zarar mı veriyor? -- "Bunama tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar ..." -- 24 Ağustos 2014
Problemlerini çözmek için estetiğe başvuruyorlar -- "Prof. Tosun, “Estetik ameliyat kişinin vücudunu ..." -- 24 Ağustos 2014
Bu gıdalar insanı aşka hazırlıyor -- "Çalışmalara göre bazı gıda maddelerinin insanları ..." -- 24 Ağustos 2014
'Buzlu meydan okuma öldürebilir' -- "Dr. Türkmen bir kova buzlu su eyleminin sebep ..." -- 26 Ağustos 2014
Psiko-sosyal yardıma ihtiyaçları var -- "UNICEF:"Gazze'de 370 binden fazla çocuğun ..." -- 26 Ağustos 2014
Mükemmel bir cilt için gerekli 10 besin -- "Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ..." -- 31 Ağustos 2014
Ağzımızın Bukalemun Mikropları -- "Ağız boşluğu, hem yumuşak hem de katı yüzeyleri ..." -- 16 Aralık 2014
 • Astım ilacı kullanıyorum gebelikte kesmem gerekir mi?
  -1

  Tedavi görmeyen astımlı gebelerin yaklaşık üçte birinde şikayetler hafifler, üçte birinde değişiklik olmaz, üçte birinde ise belirtiler şiddetlenir. Ayrıca aynı kişinin farklı gebeliklerinde astım farklı seyir gösterebilir. Astım tedavisinde kullanılan ilaçların çoğu gebelikte güvenle kullanılabilir. Bu ilaçlara bağlı olası yan etkiler kontrol altında olmayan astımın neden olacağı zararların yanında rahatlıkla göz ardı edilebilir.

  Read more
 • Ayaklarımdaki şişlikler gebelikte normal mi? Ne yapmalıyım?
  -1

  Vücutta plazma (sıvı) miktarının artışı ve özellikle gebeliğin son aylarında kilo artışları sonucunda ayak sırtı, ayak bileği, eller ve parmaklarda bir miktar 'ödem' adı verilen şişlikler gözlenebilir. Gebelik boyunca aldığınız kilonun dörtte biri sıvıdır. Çok fazla süre ayakta kalmakla bu şişlikler daha da belirginleşebilir. Mümkün olduğu kadar el ve ayaklarınızı dinlendirin. Ödemin daha çabuk çözülmesi için ayakları yukarı kaldırarak (altına destek koyarak) yatmak faydalı olacaktır. Rahat, sıkı olmayan ayakkabılar seçilmelidir. Ayak numaranız artabilir.

  Eğer ödem ayak sırtından daha farklı bölgelerde belirginleşiyorsa, bacak şişmesi halini aldıysa bu durum Preeklampsi denen bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu durumun varlığı yapılan fizik muayenelerde erken dönemde saptanabilmektedir. Tansiyon yükselmesi ve idrar tahlilinde protein varlığı araştırılır.

  Read more
 • Gebe iken emzirmeye devam edebilir miyim? Gebelikte emzirirsem düşük yapar mıyım?
  -1

  Emziren bir kadın gebe kaldığında emzirmeye devam ederse düşük ya da erken doğuma neden olabileceği, anne karnında gelişmekte olan bebeğin gelişiminin olumsuz etkilenebileceği, sütün kalitesinin bozulması nedeni ile emen bebeğin de beslenmesinin yetersiz olacağı şeklinde görüş mevcuttur. Bu nedenle emzirmeye son verilmesi gerektiği söylenir. Ancak son zamanlarda yapılan araştırmalar bu inanışın doğru olmadığını göstermektedir.

  Read more
 • Gebeliği İzleme Sistemi GEBLİZ
  -0

  Gebeliği İzleme Sistemi ifadesinin kodlanmış yani kısaltılmış ismi olan GEBLİZ hamile ve bebekleri izleme sistemi olarak da ifade edilmektedir.

  Bu sistemin hastanelerde uygulanmasının/kullanılmasının çok büyük faydalarının olduğu, çocuk ölümlerini azalttığı, sağlık sorunlarının çok erken tespit edildiği ve tedavi uygulamalarıyla bir çok olumsuz sonuçlar doğuracak durumların önüne geçildiği çeşitli araştırma sonuçlarında, raporlarda gösterilmektedir.

  Ancak tüm bu olumlu yanlarının yanında toplumun bir kesimi tarafından sakıncalı görünmekte, özellikle gizli gebeliklerin ortaya çıktığı/çıkacağı, ailevi sorunlara sebep olacağı ifade edilmektedir. 

  GEBLİZ programının temel amacı anne ve çocuk sağlığını takip etmektir.

  Tüm kadın hastalıkları ve Çocuk hastalıkları uzmanları hastalarını buraya kayıt etmek zorundadır.

  Bir gebe kadın bir hastaneye gittiğinde bu programa kayıt ediliyor ve tüm gebeliği boyunca aile hekimini tarafından takip edilmektedir.

  Eğer takip edilmenizi ve gebeliğinizin olduğunu yada kürtaj olduğunuz bilinmesini istemiyorsanız bu programda isme ve adrese ulaşılmaz kaydının konulmasını doktorunuzdan istemeniz gerekmektedir.

  Bir çok hastane hastaya bu soruyu sormadan ilgili bilgilerin ulaşılmasını engellemek için ulaşılamaz kaydı koymaktadır.

  Read more
 • Gebelik aşermesini azaltmak için neler yapılmalı?
  -1

  Gebelikteki bulantı ve kusmalar 6. haftada başlayıp 3. ayın sonunda genellikle geçer. Eğer kusmalarınız gün boyu kesilmiyor, kilo kaybediyorsanız doktorunuza başvurun. Gebeliğin ilk döneminde hemen bebeğimi beslemeliyim sıkıntısına girmeyin. Üç öğün yerine, 6-7 öğüne çıkıp, az az ve sıkı sık yemek yenilmelidir. Mide kesinlikle çok fazla doldurulmamalıdır. Bulantı kusmayı tetikleyici faaliyetlerden sakınılmalı. Mümkünse anne adayları, yemek kokularının olduğu yerlerden uzak durmalıdır. Midenizi tutan içinizin aldığı yiyecekleri tercih edin, kendiniz zorlamayın.

   

  Gebelik bulantısı en çok sabah kalktığınız zaman olur, Bu nedenle sabah kalkar kalkmaz, tuzlu çubuk kraker,  leblebi ve  zencefil şekeri tüketilebilir.

  Read more
 • Gebelikte demirin önemi
  -2

  Demir, kan hücrelerinde bulunur ve oksijenin taşınmasını sağlar. Yeterince alınmadığında yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi, tırnaklarda bozulma olabileceği gibi bebeğin erken ve düşük doğum ağırlıklı olmasına neden olabilir.

  Read more
 • Gebelikte egzersiz
  -2

  Kilo alımınızı dengede tutar.

  Doğum sonrası formunuzu geri kazanmanızı sağlar.

  Kas kuvvetini ve kasın gerilmeye karşı gösterdiği direnci artırır.

  Read more
 • Gebelikte Fiziksel Aktivitenin Faydaları
  -1

  Gebelikte yürüme, yüzme, sabit bisiklet gibi güvenli aktiviteler; 

  ✔️Doğum sırasındaki olası sorunların azaltılmasını sağlar. 

  ✔️Doğum sonrası iyileşmeyi hızlandırır. 

  ✔️Dolaşım ve sindirim işlevlerini düzenler. 

  ✔️Annenin kilo kontrolünü sağlar. 

  ✔️Dayanıklılık ve kuvvetin artırılmasına yardımcı olur. 

  ✔️Doğum için gereken kas aktivitesini destekler.

  Read more
 • Gebelikten önce miyomu olan kadınlar ne yapmalıdır?
  -1

  Özellikle büyük boydaki miyomları olan kadınlar, bunları gebelik planından önce çıkartmalıdır. Bu şekilde gebeliğin oluşması riskli olabilir. Planlı olmayan bir gebelikte kadının gebe kalması durumunda ise, kadın daha sıkı takip altında olmalıdır.

  Read more
 • Gebeyken sigara asla!
  -2

  "Ben Bir Önceki Gebeliğimde de İçtim Bir Şey Olmadı" Demeyin, Olur...

  Doğumdan sonra bebekte pnömoni(zatürre) ve bronşit riski artar.

  Akciğer sorunları görülebilir.

  Sigara içen annelerin bebeklerinde ani ölüm sendromu 2 kat daha fazla görülür.

  Orta kulak iltihabı ve astım gibi hastalıklar daha fazla görülür. 

  Read more
 • Hamilelikte tuz tüketimi nasıl olmalıdır?
  -1

  Gebelikte vücudun tuz ihtiyacı normal bir insandan farklı değildir ve toplam 2 gr.'dır. Gebelikte bebeğin gün geçtikçe büyümesiyle beraber karnın büyümesi vücudun alt kısmına baskıyı artırdığı için ayak ve bacaklarda ödem yani şişlik oluşmasına neden olmaktadır. Hamilelikte tuz tüketiminin zararları da burada devreye girmektedir. Tuz, vücutta su tutulumunu artırarak ödeme neden olmaktadır. Kısacası gebeliğe bağlı olan ödeme, tuz kullanımına bağlı ödem de eklenince gebe için son derece rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.

  Read more
 • KADINLARIN BAKIŞ AÇISINDAN KÜRTAJ (Makale)
  -0

  Kürtajın 1983 Nüfus Kanunu ile yasallaşmış olması toplum sağlığı ve üreme hakları açısından önemli bir adımdır. Bu yazının amacı zaman içerisinde kürtaja başvurma yaygınlığındaki değişimi, yöntemin kadınlar tarafından algılanılışı ve gebeliğe son verme kararının alındığı koşulları Türkiye Nüfus ve Sağlık Araştırmaları verisi ve doğurganlık konusunda kadınlarla yapılmış derinlemesine görüşmelere dayanarak gözler önüne sermektir. Çalışmamız Türkiye’de kürtajın yasallaşmasının kürtajın yaygınlığı üzerinde arttırıcı bir etkisinin olmadığını ve kürtajın yasal olsa da doğurganlığın kontrol edilmesinde gebeliği önleyici yöntem kullanımına bir alternatif olarak algılanmadığını, aksine kadınların gözünde pek çok şartın zorladığı bir son çare olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır.

  Read more
 • Kürtajın Riskleri
  -0

  Kürtaj işlemi deneyimli hekimler tarafından hastane ortamında uygulandığında olası riskler minimum olduğu halde nadir de olsa bazı riskler söz konusudur.

  Bunları sıralarsak eğer; 

  Rahim delinmesi (Perforasyon)

  Rahmin ağzında yırtık oluşması

  Enfeksiyon oluşması

  Gebeliğin devam etmesi;

  Rahim İçi Kan Birikmesi (Hematometra)

  Kürtajın Yapılamaması

  Parça kalması (Rest Placenta)

  Yapışıklık Olması (Ashermann Sendromu)

  Risklerı söz konusu olabilir.

  Read more
 • Miyomlar gebeliği nasıl engeller?
  -1

  Miyomların yerleşimi tüplere yakın alanlarda olduğunda, tüplere baskı yapacağından buradan yumurta ve spermin geçişine engel olabilir. Dolayısıyla yumurta ve spermin döllenmesini engellemiş olur. Bu durumda kadında gebelik elde edilemez. Döllenmenin bir şekilde olması halinde, rahimdeki endometrium yüzeyinde bozukluğa neden olarak burada embriyonun yapışmasına engel olabilir.

  Read more
 • Miyomlar kadınlarda kısırlık sebebi olur mu?
  -1

  Bu konuda yapılan araştırmalarda, kadınların kısırlık sebepleri incelenmiş ve araştırma içinde kadınlardaki kısırlıkta % 5 oranında miyomlar sorumlu tutulmuştur.

  Read more
 • Miyomların gebelik üzerinde etkileri neler olabilir?
  -1

  Miyomlar gebeliğin düşükle neticelenmesine neden olabilir. Gebelik süresince rahim içinde fazla yer tutan miyomlar, bebeğin gelişime engel olabilirler.

  Bebeğin eşinin vaktinden önce, gebelikte ayrılmasına neden olarak bebeğin ölümüne, annenin riske girmesine sebep olabilirler.

  Read more
 • OGTT nedir?
  -1

  Açlık kan şekeri ölçümleri 100 ve 126 mg/dl olarak saptanan bireyler için OGTT yapılması gerekir. Açlık ardından uygulanan ölçüm eğer >140 mg/dl ise doğrulama testi olan şeker yükleme testine gerek kalmaz ve kişiye şeker hastası teşhisi konulur.

  Read more
 • Sigara Kısırlık (İnfertilite) Yapar mı?
  -1

  İnfertilite, çiftlerin bir yıl süresince çocuk istemeleri ve korunma yön­temi kullanmadan düzenli cinsel ilişkide bulunmalarına rağmen gebeliğin gerçekleşmemesi olarak tanımlanmaktadır. Üreme çağındaki kadınlarda sigara içme sıklığının %25 olduğu kabul edilmektedir. Literatürde, üreme çağındaki kadınlarda günlük içilen siga­ra miktarının ve sigara içme süresinin doğurganlığı ve üreme yeteneğini doğrudan etkileyebildiği vurgulanmaktadır.

  Read more
 • Temel Etik İlkeler Çerçevesinde Gebeliğin Sonlandırılmasındaki Etik İkilemlere Bir Bakış (Makale)
  -0

  Öz

  Gebeliğin sonlandırılması, anne-baba adayının istemleri ile ya da istemleri dışında gerçekleşen bir olaydır. Ancak endikasyon nedeni ile gebeliğin sonlandırılmasına söylenecek fazla bir söz bulunmamaktadır. Burada önemli olan konu, anne-baba adayının istekleri doğrultusunda gebeliğin sonlandırılmasıdır. Yasal çerçevede dahi olsa gebeliğin sonlandırılması, temel etik ilkeler olan özerklik, zarar vermeme, yararlı olma ve adalet ilkeleri açısından önem arz etmektedir. Hekimler için de sorun zaten tam da bu noktada ortaya çıkmakta ve hekimler, anneye ya da fetüse nasıl davranmaları gerektiği konusunda ikileme düşebilmektedirler. Bu makalede de temel etik ilkeler çerçevesinde, gebeliğin sonlandırılmasında karşılaşılabilecek olan etik ikilemler kısaca tartışılacaktır.

  Read more

İlaç Kullanımı

14.12.2014

Turuncu Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Turuncu Reçete;  Bazı Kan ürünlerinin temin edilmesi için gerekli

+ View

14.12.2014

Yeşil Reçeteye Tabi İlaç Ne Demek?

Yeşil Reçete ye tabii olan ilaçlar; içerisinde bağımlılık yapabilecek

+ View

14.12.2014

Kırmızı Reçeteye Tabi iİaç Ne Demek?

Kırmızı Reçeteye tabii olan ilaçlar; narkotik özellikteki ilaçların

+ View

Estetik ve Güzellik

Karbon Peeling

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer ...

+ View

Mükemmel bir cilt için ...

Pahalı ve etkisiz güzellik ürünlerini ...

+ View

Ağız ve Diş Sağlığı

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

+ View

Ağız ve diş bakımı nasıl ...

“Diş lekelerini uzaklaştırmak, diş hekimlerinin ...

+ View

Çürük Tedavisi

Diş sert dokularının madde kaybı ile birlikte ...

+ View

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

+ View

Çok Okunanlar

Cilt Kızarıklığı ve ...

Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması Yüzdeki kılcal ...

Akupunktur Noktaları

Akupunktur vücutta ve kulakta belirli noktaları ...

Isırgan Deyip Geçmeyin!

Isırgan (Urtica), ısırgangiller (Urticaceae) ...

Sigaranın Menopoza Etkisi

Sigaranın Menopoz (Adetten Kesilme) Üzerine ...

Elmanın faydaları

Elmanın faydalarına her gün yenisi ekleniyor. ...

Aft Nedir? Nasıl Tedavi ...

Aftlar, ağız içi yaralar, uçuklar toplumun%18-20 ...

Burun Estetiği / ...

Rino-plasti, burna kalıcı şekil verme, estetik ...

Diş gangreni nedir?

Dişin pulpa tabakasının (sinir-damar ağı) ...

Has no content to show!
Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top