Problemlerini çözmek için estetiğe başvuruyorlar

Prof. Tosun, “Estetik ameliyat kişinin vücudunu düzeltir, Problemlerini değil”

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zekeriya Tosun, eşiyle problemlerini estetik ameliyatla çözebileceğini düşünen kadınlar olduğunu, estetik ameliyatın kişinin eşiyle arasını değil, vücudunu düzeltebileceğini söyledi.

 

Açıklama yapan Tosun, estetik ameliyatı genelde gençlerin tercih ettiğini ifade etti. Gençlerin beden algısı çok farklı olduğu için kendileriyle çok fazla ilgilendiğini anlatan Tosun, Türkiye’de 20 ve 30’lu yaşlarda en çok burun, 40’tan sonra ise en fazla meme küçültme ve yağ aldırma ameliyatı yaptırıldığını kaydetti.

Yurt dışında ileri yaşlarda yüz germe, yağ aldırma ve karın estetiği ameliyatı gerçekleştirildiğini aktaran Tosun, “Türkiye’de ise ileri yaşlarda bu tür ameliyatları yaptıranların oranı az” dedi.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRUYORLAR

Vücutlarında hiçbir sorun yokken ilgili yerlere başvuran hastaların olduğuna dikkat çeken Tosun, bazen çeşitli isteklerle gelen hastalarında bulunduğunu dile getirdi.

Tosun, kişilerin bazen sevdikleri sanatçıya bile benzemek istediğini belirterek, “Eşiyle problemlerini estetik ameliyatla çözebileceğini düşünen kadınlar var. Estetik ameliyat kişinin vücudunu düzeltir, eşiyle arasını değil. Fiziksel olarak değişim sağlandığında her şeyin normale döneceği gibi yanlış düşünceler oluyor. Bu düşünceyle hareket eden kişiler, daha sonra zaten hayal kırıklığına uğruyor” diye konuştu.

Kaynak: trthaber.com