Akupunktur ile Zayıflama

Vücuda giren kalorinin sarf edilenden fazla olması sonucu vücuttaki yağlanma veya kilo artışıdır. Ekseriya çok yemek yemek ve az hareket etmeye bağlıdır. Bazen ise ovarium, tiroid, hipofiz gibi bezlerin çalışmasındaki bozukluğun neticesi olarak görülür.

NORMAL KİLO – İDEAL KİLO

Normal kilo beden kilo endeksinin 20-25 arasında olduğu kilodur. İdeal kilo ise endeks aralığındaki kilo olabileceği gibi kişiye göre değişebilen, kişinin kendini sağlıklı ve mutlu hissettiği kilodur. Örneğin normal kilosu 60 kilo olan birisi için 70 kilo kilolu kategorisine girer. Ancak kendisini bu kiloda sağlıklı ve mutlu hissediyorsa 70 kilo onun için ideal kilodur.

İKİ AŞAMALI ZAYIFLAMA PROGRAMI

Zayıflamada kilo vermek kadar verilen kiloyu korumak önemlidir. Bunun için üç aylık bir zayıflama programıyla önce 5-10 kilo verilir. Sonra üç ay yeni kilo korunur. Daha sonraki üç aylık zayıflama programıyla tekrar 5-10 kilo verilir. Böylece daha rahat kilo verme ve verilen kiloyu koruma sağlanır.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE DİETİN ÖZELLİKLERİ

1) Dietin sadece 1. haftası sıkıdır. Bunun nedeni hem organizmanın akupunktura alışması hem de kişinin bu kadar az yemesine rağmen şikayetinin olmamasını görerek akupunktura güven duymasını sağlamaktır.

2) 2. haftadan itibaren diette kişinin özel yapısı ve muayene bulgularına göre miktar artışı yapılır. Öyle ki birkaç hafta sonra dondurma makarna bile yiyebilir hale geline bilmektedir. Burada amaç hiç bir şeyden mahrum etmemek ve her şeyi kararında vermektir. Çünkü eğer organizmaya yağ vermezseniz bu kez organizmada yağı eritmez direnç başlar ve sıkı diete rağmen kilo verilemez. Bu karbonhidratlar ve proteinler içinde böyledir.

3) Mutlaka günde üç öğün yenmelidir. Ara öğün gerekirse meyve yenebiler.

4) Günde beş bardak su, bir bardak maden suyu içilmelidir.

5) Şekersiz bitki çayı içilebilir.

6) Diette meyveler aç karna yenmelidir.

Örnek Diyet

1.Hafta

SABAH :

1 meyve

2 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir

1 dilim kepek ekmeği

Bir bardak ayran

ÖĞLEN :

1 kase yoğurt

Karışık salata; marul, maydonoz, biber, domates, soğan, havuç, roka, turp, salataya nane, limon, sirke ve bir çorba kaşığı zeytinyağı konabilir.

1 meyve

AKŞAM :

Öğlen yenenlerin aynısı

Salata; miktar sınırsız

2.Hafta

Sabah ve akşam 1. haftanın aynısı

ÖĞLEN :

Dönüşümlü olarak bir öğlen et, bir öğlen sebze yemeği yenecek.

ZAYIFLAMADA KROM DESTEĞİ

Kromun, biyolojik olarak insülinin etkisini artıran bir organik komplekste görevli olduğu düşünülmektedir. Bu organik kompleksin adı glikoz tolerans faktörüdür. Yüksek kan kolesterolü düzeylerinde ve zayıf glikoz toleransı olan kişilerde, krom eksikliği gözlemlenmiştir.

Ne kadar

1991 COMA paneli tarafından krom için Yeterli Besin Alımı Değeri verilmemiştir. Ne var ki, güvenli ve yeterli düzeyin günde 25 mcg’dan fazla olduğuna inanılmaktadır.

Krom için besin kaynakları

BESİN Krom (mcg/100gr)

Yumurta sarısı 183

Şeker pekmezi 121

Bira mayası 117

Sığır eti 57

Peynir 56

Üzüm suyu 47

Ekmek kepekli 42

Buğday ekmeği 38

İşlenmemiş şeker 35

Bal 29

Patates eski 27

Buğday özü 23

Tavuk butu 18

Makarna 15

Ispanak 10

Muz 10

Morina balığı 10

Süt kaymaksız 2

Destek nedenleri

Glikoz toleransı problemi olan insanlarda (diyabete doğru ilerleyen durumlarda) krom ile tedavi başarılı olmuştur. Kromun, total kolesterol düzeyini azaltmaya ve faydalı kolesterolü artırmaya yardım ettiği de gösterilmiştir. Yeni araştırmalar, kromun atletlerde yağsız kas kitlesini artırabildiği gösterilmiştir.

Hipotiroidi

Tiroid hormonları (T4 tiroksin, T3 tiroiodotironin) vücuttaki bütün hücreleri aktive eden hormonlardır. Tiroid hormonları bütün metabolik olayları hızlandırır. Ayrıca üreme hormonları (gonad hormonları) ve büyüme hormonun fonksiyonunu artırıcı etkisi vardır. 

Tiroid hormonları hipofizden salgılanan tiroid uyarıcı hormon (TSH)

etkisiyle tiroid bezinde iyot ve thyrosin in senteziyle oluşur.

Hipotiroidi; tiroid hormonunun yetersizliği

Primer hipotiroidi: Tiroid hormonu yetersizliği çoğu kez tiroid bezinin yeteri kadar T4 T3 üretememesine bağlıdır.

Sekonder hipotiroidi:Bazen de tiroid bezi normalken onu uyaracak TSH yetersizliği vardır.

Hipotiroidi belirtileri: Hareketlerde yavaşlama, halsizlik, üşüme hali, deride kuruma, kuru ve sert saç, kabızlık, adele krampları, kilo artışı, adet düzensizliği.

Haşimoto tiroiditi: Otoimmün bir hastalıktır. Bireyin bağışıklık sisteminin kendi tiroid bezine karşı atak yapmasıyla gelişir. Yıkıma uğrayan tiroid bezi hücreleri horman üretemez; hipotiroidi gelişir. Teşhis için kanda TSH, T3 veT4 e bakılır. TSH artmış, T3 veT4 azalmış bulunur.

Olguların %95inde kanda antitiroid antikorlar bulunur.

Tedavi: Hastalara tiroid hormonu verilir. Tefor tablet, levotiron tablet.

Akupunktur ile; tiroid noktaları ve immünolojik noktalar değerlendirilerek tedavi mümkündür.

Adet Düzensizlikleri

Adetin, normal aybaşının durması veya hiç olmamasıdır. Bu durum buluğ çağından evvel, gebelik devresi ve menapozda normaldir. Bunlar dışında hastalıklar, hormonal ve ruhi sebeplerle meydana gelebili

Kaynak: akupunkturile.com