Burun kanamalarının nedenleri

Tekrarlayan burun kanamalarının nedeni ne olabilir?

Burun kanamalarının bir çok nedeni vardır: Genel (bütün vücudu ilgilendiren) nedenler arasında yüksek tansiyon ve kanın pıhtılaşma bozukluğuna neden olan hastalıklar (kan, karaciğer, böbrek hastalıkları gibi) başta gelir. Buruna ait nedenler arasında ise iltihaplanmalar (nezle, sinüzit gibi), burun dokusunun travması (darbeler, burun karıştırma gibi) ve tümörler sayılabilir. 

 

 

Tekrarlayan burun kanamalarının da nedeni bunlardan biri olabilir. Bir sağlık kurumuna müracaat edilmesini gerektirecek derecede şiddetli burun kanaması geçiren ve tekrarlayan kanamaları olan bütün hastaların, kanama durduktan sonra ciddi bir neden olup olmadığının araştırılması için bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanı tarafından muayene edilmesi gerekir.

Burun kanamasını evde nasıl durdurabilirim?

Burun kanamalarının çoğu burnun ön kısmından kaynaklanır ve burun knatlarının 5-10 süreyle iki parmak arasında sıkılmasıyla durdurulabilir. Kanama bu yöntemle durmuyorsa doktora başvurmanız gerekir.

Burun kanamasını doktorlar nasıl durdurur?

Burun kanamasının yeri tepit edilebiliyorsa en etkili yöntem kanamanın olduğu damarın yakılmasıdır. Bu işlem kimyasal maddelerle veya elektriksel akım üreten cihazlarla yapılabilir. Kanamanın yeri tespit edilemediğinde veya yakma işlemine rağmen durdurulamadığında burun içine tampon yerleştirilmesi gerekir. Tampon uygulanmasına rağmen tampon çıkartıldıktan sonra kanamanın devam etmesi durumunda bazı hastalarda anjiografi işlemiyle veya ameliyatla kanamasının durdurulması gerekebilir.

Kaynak: irfanyorulmaz.com