Evde bebeği bekleyen tehlikeler ev kazaları

Mobilyalardan düşme: Yaralanmaların yaklaşık yüzde 59’u sandalyeden düşmekten kaynaklanıyor. Araştırma sonuçlarına göre, bebekler sandalyeye tırmanmaya çalışıyor ya da koltuklarda ayakta durmaya çalıştığında düşmeler meydana geliyor.

 

Ağızda bir şey varken düşme: Ağzında biberon, emzik ya da bardak gibi şeylerle düşme sonucunda ağızda yırtılmalar, kesilmeler meydana gelebiliyor. Bu nedenle çocuğunuz yürürken ağzında bir şey olmamasına dikkat edin.

 

 

Pil yutma: Bazı zararlı nesnelerin her zaman çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Bunlar arasında düğme piller de bulunuyor. Bebeğinizin güvende olması için bebek ve çocukların oyuncaklarındaki pil kapaklarının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Pilleri çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın. Pilin yutulması çok tehlikelidir.

 

Elektrik kablolarına dolanma: Çocukların ve bebeklerin evinizdeki elektronik eşyaların elektrik kablolarına dolanmasını önlemek için kabloları kanalların içine saklayın.

 

Kenarı açılır beşik: Beşiğinizin yanlardaki korkulukları aşağıya inip açılıyorsa, bebeğinizin uyandığını duyduktan sonra beşiğinde uzun süre kalmasına izin vermeyin. Çünkü çocuğunuz inmeye çalışırsa beşiğin kenarı açılıp çocuğunuzun düşme riski yüksektir.

 

Bebekleri yüzüstü yatırmak: Son zamanlarda yapılan güvenlik araştırmalarına göre, annelerin en az yüzde 28’i bebeklerini yüzüstü yatırdıklarını söylüyor. Ancak bebeğin bu şekilde uyuması güvenli değil.

 

Beşikte battaniye ve benzer yumuşak nesneler bırakmak: Aynı araştırmada, annelerin yaklaşık yüzde 73’ü bebeklerinin beşiğinde battaniye, yumuşak oyuncaklar bıraktıklarını söylüyorlar. Ancak bunlar bebeğin boğulmasına yol açabilir.

 

Bebeği küvette yalnız bırakmak: Tehlike banyoda da gizlenebilir. Bebekler çok az suda bile boğulabilir. Bu nedenle banyoda içi su dolu bir kova ya da küvet onlar için oldukça tehlikelidir. Bebeğinizi asla banyoda tek başına bırakmayın.

 

Temizlik kovası: Evdeki diğer boğulma risklerinden biri de temizlik yaparken kullandığınız yer silme kovasıdır. Bebekler bu kovanın içindeki çok az miktardaki suya düşüp boğulabilir. Temizlik yaparken çocuklarınıza daha fazla dikkat etmelisiniz.