Newsweek: “İlaçlar İşe Yaramıyor”

Amerika’da yayınlanan “Newsweek” dergisi, 18 Ekim 2013 tarihli kapak sayfasında antibiyotiklerin aşırı kullanımına bağlı olarak tedavi edilemeyen süper mikropların dünya genelinde yayılmaya başladığına değinerek “İlaçlar İşe Yaramıyor” başlığını kullanmıştır.

CDC’nin (U.S. Centers for Disease Control and Prevention) yaptığı açıklamaya göre, Amerika’da her yıl 2 milyondan fazla insan en güvenli ve etkili antibiyotikleri kapsayan geniş spektrumlu direnç taşıyan bakterilerle enfekte olmakta ve bu hastaların en az 23 bini hayatını kaybetmektedir.

Tıbbi uzmanlar Amerika’da insanlar tarafından tüketilen antibiyotiklerin en az yarısının gereksiz olduğunu belirtmektedir. İçinde bulunulan durumla ilgili olarak George Washington Üniversitesi’nden Prof. Dr. Lance Price, halk sağlığı açısından bugüne dek karşılaşılan en ağır tehditlerden biri ile karşı karşıya olunduğunu ve eskiden tedavi edilebilen enfeksiyonlardan insanların ölebileceği bir döneme girildiğini belirtmiştir. Habere dair ayrıntılı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.