Kulaklarınızı ıslak bırakmayın

Islak bırakılan kulak dış kulak yolu iltihabına yol açıyor. Yaz aylarıyla birlikte dış kulak yolu iltihabı sıklığı belirgin artış gösteriyor. Özel bir hastanenin Kulak Burun Boğaz Bölümü’nde görevli Op.Dr. Hasan Yılmaz, bu artışın nedeninin sık duş alma, sık denize ve havuza girmek olduğunu söyledi.

Dış kulak yolunun rahat havalanamayan dar yapısı ıslanınca tam kuruyamayıp nemli kalmasına yol açtığını belirten Op. Dr. Hasan Yılmaz, “Eğer kişi sürekli neme maruz kalırsa, kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanabilir. Özellikle yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu dar olanlarda bu duruma daha sık rastlanır. Kulak kanalında kalan su nedeniyle bakteriler kanalda hızla üremeye başlar ve enfeksiyona neden olur” dedi.

 

Erken belirti olarak kulakta hafif bir kaşıntı olduğunu ancak saatler içinde dış kulak yolunda şişme, akıntı, tıkanma, duymada azalma ve çok şiddetli ağrı başladığını vurgulayan Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

”Bazen hasta, bu belirtiler ve ağrıda şiddetlenme nedeniyle çene hareketlerinde ve çiğnemede zorluk çekebilir. Yaşlı, şeker hastası ve direnci düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek malign otitis eksterna adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir tabloya yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.”

ALINACAK BASİT ÖNLEMLER

Alınacak birkaç basit önlemle enfeksiyondan korunmanın mümkün olduğunu anlatan Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Havuz veya deniz sonrası kulak, temiz bir peçete veya kağıt mendille kurulanmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır. Bu temizleme işlemi sırasında kulağın çok karıştırılarak, dış kulak yoluna hasar vermemek önemlidir. Temizliğinden emin olunan havuz veya deniz tercih edilmelidir. Havuz suyundaki klor miktarı da bu hastalığa yakalanmada önemli bir etkendir. Havuz suyunda bulunan klor dış kulak yolunun asit/baz dengesini bozarak, daha kolay enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Klorlamada, gün ışığından, kullanan sayısına, sıcaklıktan suyun kimyasal yapısına göre dozajlama gerekir. Bu yüzden havuzun sürekli bakımı ve kontrolü önemlidir.”

Dr. Yılmaz, hastalığın tedavisi için sık muayene; aspiratörle temizlik, uygun ilaç tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz dengesinin sağlanması, ağrı kontrolü, şeker hastalığı gibi faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılmasının önemli olduğunu söyledi. 

Kaynak: trthaber.com