Bebeğimi ilk ne zaman yıkamalıyım? Nasıl tutmalıyım?

Bebeğinizi göbek kordonu düştükten sonra yıkayınız. Bu vatka kadar temizleme ihtiyacı duyuyorsanız bebeği ilık su ile islatılmış yumuşak bir bezle silebilirsiniz. Ama illa yıkayacaksanız mutlaka ilk 24 saati tamamlamasını bekleyin.

Bebeği bü­tünüyle soyunuz. Üşümemesi için bir örtüyle sarıp sarmalayınız. He­nüz kendinize yeterince güvenemiyorsanız, küvete sokmadan önce ba­şını ve yüzünü yıkayınız. Örtüyü üzerinden alınız; ama elinizin altında olacak bir yere bırakınız. Eskiden beri uygulandığı gibi dirseğinizle su­yun sıcaklığını kontrol ettikten sonra bebeği usulca küvete sokunuz. Bebeği koltuk altından sıkıca tutunuz ve başını kolunuza dayayınız.

Böy­lece öteki eliniz, yıkamak için serbest kalacaktır 6. Bu arada bebeğinizin suyla oynamasına izin veriniz. Böylece suyu sevmesini sağlarsınız. Banyonun yararı yalnız bebeğin be­deninin sürekli temiz tutulması değil­dir. Banyo iştah da dahil olmak üzere, bedenin hemen bütün işlevlerini can­landırır, artırır ve harekete geçirir. Ban­yonun rahatlatıcı (dinlendirici, gevşetici) bir fizyolojik etkisi de vardır.