Cilt Yenileme – Dermabrazyon

Cilt Yenileme (Dermabrazyon) çoğunlukla, kazalar veya daha önce uygulanan operasyonlar sonucu kalan izleri ve ağız kenarında görülen ince yüz kırışıklıklarını düzeltmek için uygulanır. Dermabrazyon , bazen keratoses denilen kanser öncesi oluşumları çıkartmak için de yapılabilir.

Dermaplaning derin akne izlerini tedavi etmek amacıyla çok sık uygulanan bir yöntemdir.

Dermabrazyon ve dermaplaning prosedürlerinin her ikisi de, küçük bir cilt bölümüne veya tüm yüz üzerine uygulanabilirler. Sadece tek prosedür olarak uygulanabilmenin yanı sıra, yüz germe, iz düzeltme veya kimyasal yöntemle yapılan cilt soyma (sıyırma) işlemleri ile birlikte kullanılabilirler.

Cildinizi yenilemek (rötuşlamak) için bir operasyon geçirmeyi düşünüyor iseniz, bu bilgiler prosedürün, hangi durumlarda yararlı olacağı, nasıl yapıldığı ve ne tür sonuçlar beklenebileceği konusunda size ışık tutabilirler.

Tüm sorularınız yanıt bulamayabilir çünkü sorularınızın yanıtları sizin kişisel durumunuza bağlıdır.

Eğer yüzünüzde yüzeysel onarımlar yaptırmayı planlıyor iseniz, kimyasal soyma (sıyırma) işlemi de düşündüğünüz prosedürler arasında olabilir. Bu işlem derinin en üst tabakasını sıyırmaya alternatif olan cerrahi başka bir yöntemdir.

Dermabrazyon ve dermaplaning yöntemleri derinin etkilenmiş tabakalarını çıkartmak için cerrahi aletler kullanılmasını gerektirmektedir.

Kimyasal olarak soyma (sıyırma) işleminde ise kostik (yakıcı) bir solüsyon kullanılr.

Çoğu plastik cerrah her üç prosedürü de kullanırlar. Ancak, hastanın durumuna ve problemine uygun olan yöntemi seçerek, sadece tek işlemi veya kombinasyon halinde üç işlemi birlikte uygulayabilirler. Bazıları tüm yüzün onarımı için tek tekniği tercih ederler.

Genel olarak, kimyasal soyma (sıyırma) işlemi ince kırışıklıkları tedavi etmek için, dermabrazyon ve dermaplaning ise sıklıkla akne izleri gibi daha derin kusurları düzeltmek için kullanılır. Cilt renkleri daha koyu olan kişilerde kimyasal olmayan bir yöntemin tercih edilmesi daha doğru olabilir.

Özellikle, yüzün belirli kısımlarının tedavi edildiği durumlarda, dermabrazyon ve dermaplaning büyük farklılıklar ve renk değişiklikleri yaratmamaları açısından tercih edilebilirler.