Karbon Peeling

Karbon peeling Q-switched Nd-YAG lazer kullanılarak yapılır. Karbon peeling uygulaması sonucu ciltteki lekeler, büyümüş gözenekler, yağlanma düzensizliği, sarkmalar tedavi edilebiir. Öğle arasında bile uygulanarak sizi günlük yaşamdan alıkoymaz . Her mevsim uygulama yapılabilir. Ağrısız ve enjeksiyonsuz oluşu ayrı bir avantaj sunar.

Karbon peeling her cilt tipine uygulanabilmektedir. Koyu ten renkli hastalar bu yöntemden yan etki gelişmeden yararlanabilirler. Uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az bir en fazla 10 seans şeklinde olmaktadır.

Karbon peeling uygulamasında cildin temizlenmesini takiben uygulama yapılacak bölgeye bir karbon solüsyonu sürülür. 10 dakika kadar beklenir.. Ardından bölgeye gönderilen q-switched lazer enerjisi yağ bezlerine ulaşmış karbon partikülleri tarafından emilir ve patlatılır. Bu lokal ısı artışı kollajen sentezini uyarır oluşan ses dalgarı da gözeneklerin refleks olarak kapanmasına yol açar. Yine özellikle deriye renk veren madde olan melanin tarafından emilim de cilt lekelerinin tedavisinde iyi sonuçlar doğurnaktadır.

Uygulama ortalama 30 dakika kadar sürer, işlem sonrası ciltte hafif bir pembelik dışında yan etki gözlenmez. Genellikle hastaların ihtiyacına göre 7-10 gün arayla 5-10 seans uygulanabilir.

Uygulama sonrasında lekeler giderilmiş, gözenekleri küçülmüş, gerginliği artmış, kırışıklığı azalmış bir cilt ortaya çıkar.

Karbon Peeling

Q switched Nd Yag lazer ile yapılabilen Karbon peeling ile kollajen dokuyu canlandırma, cildi tazelemek yenilemek hem ağrısız hemde kalıcı sonuçlar verebilmektedir.

Yaş, cinsiyet gözetmeksizin herkes için uygulanabilen yöntem, ortalama yarım saat sürüyor ve hemen günlük yaşama dönmenizi olanaklı kılmaktadır.

Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az bir en fazla 10 seans şeklinde olmaktadır.

Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.

Karbon peeling sonrasında yoğun sorunu olmayan ciltlerde tedavi sonrasında hemen pürüzsüzlük, parlaklık, birçok lekenin anında açılması, porların hemen sıkılaştığının göze çarpmakta, leke probleminin çok olduğu kişilerde ise sonuçlar biraz zaman alabilmektedir.

Karbon Peeling Uygulaması Nasıl Yapılıyor?

Karbon peeling uygulamasında ilk adım, hastanın cildi iyice temizlendikten sonra ince bir tabaka karbon kremi sürülmesiyle başlanmakta ve sonrasında 10 dakika beklenmektedir.

Ardından, tıbbın bu alandaki üstün teknolojik cihazı olan “Q Switch Nd Yag. Lazer” cihazı sayesinde karbon partüküller, ciltteki gözeneklerin içine atışlar yapılarak gönderilmektedir. Gözeneklerin içine yerleştirilen karbon partükülleri, lazer cihazının ikinci modu çalıştırılarak patlatılmaktadır.

Hastada uygulama esnasın sadece hafif bir sıcaklık artışı olmakta ve tüm cilt yüzeyi tamamlanıncaya kadar işleme devam etmektedir. Karbon peeling uygulama toplam yarım saat sürmektedir. Hastalar, uygulama sonrasında hemen günlük yaşanıma dönebilmektedir. Uygulama sonrasında kişinin özel bir bakım uygulaması gerekmemekte, ancak güneş korumasına özen gösterilmesi istenmekte ve ciltte, yanık, kızarıklık ya da kabuklanma görülmemektedir.

Cilde uygulanan karbon peelingde, ısı artışı dolayısıyla derideki kolejen yapılar uyarılıyor ve kolejen yapılar uyarıldığında da ciltte toparlanma oluyor. Ciltteki sarkmalar, toparlanıyor. Ani patlama sırasında gözenekler içerisinde refleks olarak kapanma oluşuyor. Uygulama sonrasında hastanın cildindeki geniş gözenekler kapanıyor. Bunların dışında cildin üst kısmındaki tabaka da bir miktar soyulmaktadır. Kimyasal peelinglere benzer bir etki oluşturulduğu için cilt yenileniyor. Uygulama ile özellikle akne ve benzeri problemi olan ciltlerde yağ dengesini oturtularak, akne sorunu ortadan kaldırılmaktadır.

İlk uygulama sonrasında dahi ciltte belirgin sıkılaşma ve gözeneklerin kaybolduğu belli olurken, uygulama en fazla 10`ar gün arayla 10 seans yapılabiliyor. Bu kürden sonra, ortalama 1-1.5 yıl bir kez daha bir uygulamaya ihtiyaç duyulmamaktadır.

Uygulamanın, ciltte yağ dengesinin oturtulması, aknelerin ortadan kaldırılabilmesi için 10`ar gün arayla 5 seans, melazma denilen lekelerin giderilebilmesi için 10 gün arayla 10 seans ve cilt canlandırılması için peelin olarak ise tek seans yapılması yeterli olmaktadır.

Karbon Peeling

Genç bir cilt için mucize ışık karbon peeling ile Aknesiz, lekesiz, parlak ve canlı bir cilde mi sahip olmak istiyorsunuz? Yeni yöntem kısa sürede kalıcı çözüm sunuyor.

Tıp dünyasında hızla kendine önemli bir yer edinen son teknoloji “karbon peeling” kısa sürede kalıcı çözüm imkanı sunuyor. Yaş, cinsiyet gözetmeksizin ailesinde cilt kanseri hikayesi bulunmayan herkes için uygulanabilen yöntem, ortalama yarım saat sürüyor ve hemen günlük yaşama dönmenizi olanaklı kılıyor.

Ağrı ve sızıya yol açmayan, enjeksiyonsuz yapılan yöntemin uygulama sayısı, ciltteki soruna göre en az bir en fazla 10 seans şeklinde oluyor.

hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr. E. Ozge AYABAKAN’ın , karbon peeling yönteminin klasik cilt soyma ve alttan taze yeni cilt getirme, kolejen tabakasını canlandırma işlemleriyle benzerlik gösterdiğini, ancak çok daha kolay, ağrısız ve kalıcı sonuçlar sağladığını söyledi.

Uygulamanın, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırabildiğini ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırdığını belirten , karbon peelingin her yaşta ve her cilt tipine yapılabileceğini ifade etti.

Öztürk, yoğun sorunu olmayan ciltlerde tedavi sonrasında hemen pürüzsüzlük, parlaklık, birçok lekenin anında açılması, porların hemen sıkılaştığının göze çarptığını ifade ederek, “Leke probleminin çok olduğu kişilerde ise sonuçlar biraz zaman alabiliyor. Zamanla lekeler açılıyor ve cilt sıkılaşıyor. Çok koyu tenli kişilerde dozajlama ayarlanıyor” dedi.

Ailesinde ya da kendisinde cilt kanseri öyküsü bulunmayan herkese uygulamanın yapılabildiğini vurgulayan Öztürk, karbon peelingin benlerin üzerine doğrudan uygulanmadığına dikkati çekti.

Uygulama nasıl yapılıyor?

Dermatoloji Uzmanı Dr. E. Ozge AYABAKAN’ın verdiği bilgiye göre karbon peeling uygulamasında ilk adım, hastanın cildi iyice temizlendikten sonra ince bir tabaka karbon kremi sürülmesiyle başlıyor. İşlem sonrasında 10 dakika bekleniyor. Ardından, tıbbın bu alandaki üstün teknolojik cihazı olan “Q Switch Nd Yag. Lazer” cihazı sayesinde karbon partüküller, ccilttekigözeneklerin içine atışlar yapılarak gönderiliyor. Gözeneklerin içine yerleştirilen karbon partükülleri, lazer cihazının ikinci modu çalıştırılarak patlatılıyor.

Hasta uygulama esnasın sadece hafif bir sıcaklık artışı oluyor. Tüm cilt yüzeyi tamamlanıncaya kadar işleme devam ediliyor. Uygulama toplam yarım saat sürüyor. Hasta, uygulama sonrasında hemen günlük yaşanıma dönebiliyor. Uygulama sonrasında kişinin özel bir bakım uygulaması gerekmiyor, ancak güneş korumasına özen gösterilmesi isteniyor ve ciltte, yanık, kızarıklık ya da kabuklanma görülmüyor.

Cilde uygulanan karbon peelingde, ısı artışı dolayısıyla derideki kolejen yapılar uyarılıyor ve kolejen yapılar uyarıldığında da ciltte toparlanma oluyor. Ciltteki sarkmalar, toparlanıyor.

Ani patlama sırasında gözenekler içerisinde refleks olarak kapanma oluşuyor. Uygulama sonrasında hastanın cildindeki geniş gözenekler kapanıyor. Bunların dışında cildin üst kısmındaki tabaka da bir miktar soyuluyor. Kimyasal peelinglere benzer bir etki oluşturulduğu için cilt yenileniyor. Uygulama ile özellikle akne ve benzeri problemi olan ciltlerde yağ dengesini oturtularak, akne sorunu ortadan kaldırılıyor.

1.5 yıl uygulamaya gerek duyulmuyor

Yöntemin uygulama sayısı, hastanın cildindeki soruna göre değişiklik gösteriyor. İlk uygulama sonrasında dahi ciltte belirgin sıkılaşma ve gözeneklerin kaybolduğu belli olurken, uygulama en fazla 10′ar gün arayla 10 seans yapılabiliyor. Bu kürden sonra, ortalama 1-1.5 yıl bir kez daha bir uygulamaya ihtiyaç duyulmuyor.

Uygulamanın, ciltte yağ dengesinin oturtulması, aknelerin ortadan kaldırılabilmesi için 10′ar gün arayla 5 seans, melazma denilen lekelerin giderilebilmesi için 10 gün arayla 10 seans ve cilt canlandırılması için peelin olarak ise tek seans yapılması yeterli oluyor.

Uygulamanın hiçbir aşamasında enjeksiyon olmamasından dolayı hasta, ne uygulama öncesi ne uygulama sonrasında kesinlikle ağrı ya da sızı hissetmiyor. Uygulama, toplamda yarım saat sürüyor. Bu yöntem sadece akne sorunun ortadan kaldırılmasında ve cilt yenilenmesinde kullanılmıyor. Bunun dışında kalıcı dövmelerinden kurtulmak isteyenler için de bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Q Switch Nd Yag. Lazer cihazı, dövmede kullanılan tüm 7 rengi de görebiliyor ve kalıcı bir sonuç elde edilmesini sağlıyor. Uygulama başarısında dövmenin yapılış tarzı önem taşıyor. Profesyonel dövmelerin giderilmesinde uygulama seans sayısı artıyor. Daha amatör yapılmış dövmelerde tek seansta bile sonuç alınabiliyor.

Bir lazerin, karbon kremi sayesinde bu kadar şey yapabilmesi şaşırtıcı olsa dahi bu sonuçların hepsi belirli oranlarda gerçekleşmektedir. En önemlisi, herhangi bir cilt hasarı vermeyip işlemden sonra pırıl pırıl bir ciltle hayatınıza hemen geri dönebilmektesiniz. Bu yöntemin son derece emniyetli oluşu sebebiyle yazın dahi hiçbir risk almadan rahatlıkla uygulayabilmekteyiz.

Tabii ki bütün beklentilerin tek seansla gerçekleşmesi mümkün olmayabilecektir. Ancak tedavileri kişilerin sorunlarına göre planlarsak ve eğer doğru bir şekilde diğer tedavilerle de desteklersek, sonuçlar, çok daha memnuniyet verici olacaktır. Tabii seansları gerektiği kadar tekrar etmek koşuluyla…

Karbon Peeling özel bir teknolojiye sahip Q-Switch NdYag lazer ile güneşli aylarda bile güvenle uygulanabilen özgün bir gözenek / cilt sıkılaştırma tedavisidir.

Genişlemiş gözenekler, sarkmış ve matlaşmış cilde karşı her mevsim uygulanabilen bir yöntemdir.

Karbon Peeling uygulamasında ilk adım, cilt yüzeyinin karbon kremle örtülmesidir. Zannedildiği gibi yüz derisi çok kalın değildir, kalınlık hissini veren yağ tabakasıdır. Karbon kremi, enerjinin yüzeysel deride maksimum yükseklikte yoğunlaşmasını sağlamaktadır. Bu özel olarak hazırlanmış karbon krem, ani bir ısınmayla yüzeysel tabakayı kaldırır. Aynı yerde ortaya çıkan kısa süreli ama etkili ısı, deride yanma noktasına gelinmeden yeterli etkiyi gerçekleştirmektedir. Bununla beraber lazerin hücre yenilenmesini sağlayan fotoaktivasyon etkisi de gerçekleşir. Uygulama 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır ve günlük yaşantınızı etkileyecek bir durum oluşturmaz.

Her cilt tipinde uygulanabilen karbon peeling, güneşin bıraktığı lekeler, ciltteki akneler, sivilce izleri, eskiyen kolejen tabakası, çevresel ve genetik pek çok faktörün olumsuz etkisini çok kısa sürede ortadan kaldırmakta ve tek uygulama sonrasında dahi cilde parlaklık kazandırabilmektedir.

Karbon Peeling, her mevsimde ve koyu ciltlerde yapılabilecek kadar emniyetli, hızlı, çabuk sonuç veren bir peeling etkisi gerçekleştirir. Yanık, yani kızarıklık ve kabuklanma oluşturmaz. Birçok peeling yönteminden farklı olarak Karbon Peeling yazın rahatlıkla uygulanabilmektedir. Yine de tedbir olarak güneş banyosu yapılan bir günde yapılmaması gerekebilir.

Erken sonucu hemen tedavi sonrasında görülebilir; pürüzsüz bir cilt, porların hemen sıkılaşma cevabı vermesi gibi. Ardından geç ve faydalı sonuçları devam edecektir; cildin sıkılaşmasının artması, aşırı yağ salgılanmasının dengelenmesi, ince çizgilerin görünümünde azalma sağlayabilmesi gibi.

Karbon Peeling tedavisinin yaz mevsiminde uygulanması sakıncalı mıdır?

Karbon Peeling ile verilen ısı derinlere gidip herhangi bir termal hasar yaratmaz, etkisi yüksek ısıyı, çok kısa sürede epidermise şoklama şeklinde vermektedir. Bu nedenle alt tabakalarda güneşin etkileyebileceği herhangi bir reaksiyon olmamaktadır.

Yararlı olması için kaç seans yapılması gerekir?

Seans sayısını ancak hastanın şikâyetine bağlı olan beklentileri belirler. Böyle işlemlerde en az 4 veya 8 seans ta fark yaşanmaktadır. Hatta bazen 1-2 seans bile yeterli olmaktadır.

Hangi amaçla uygulanır?

Karbon Peeling, Q Switch’li NdYag lazerin leke, sıkılaştırma gibi sorunlarda yararlandığımız etkisini, deri üzerinde arttırmaya yarayan bir işlemdir. Biz bu etki zenginleştirmesini birçok uygulamada kullanabiliriz.

Karbon Peeling başka tedavilerden sonra da yapılır mı?

Karbon Peeling her bir işlemin sonunda uygulanabilir. Hatta yapılan her işin cilası gibi. benzetme yapmak yanlış olmaz. Özellikle akne tedavisi sonrası veya rejuvinasyon işlemlerinden sonra yapılırsa hemen kendini fark ettiriyor.

Kaynak: ozgeayabakan.com