Lazerle genital bölge beyazlatılır mı?

Genital bölgede pigmentasyon artışına bağlı zamanla esmerleşme, bölgesel veya geniş renk koyulaşması oluşmaktadır. Dış genital alana ‘vulva’ adı verilmektedir. Vulva zamanla yaşa ve hormonal değişimlere bağlı olarak esmerleşebilir. Vulva östrojen hormonu açısından zengin olup , güneş ışınlarının ultraviyole etkisi altında koyulaşmaktadır.

Gebe kadınlarda artan östrojen hormonları nedeni ile genital bölgelerindeki renk koyulaşmaları meydana gelir. Gebelik sırasında oluşan bu renk koyulaşması kalıcı olur ve kadınların çoğu bundan şikayetçidir.

Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımları,bazal östrogen seviyesinin yüksek olduğu polikistik over sendromundabazı hormon ve cilt hastalıklarında da vulvar alanda koyulaşma olabilir.

Bazen de genital bölge epilasyonu amacıyla yapılan lazer uygulamaları sonrasında da genital bölgede renk artışı ortaya çıkabilmektedir. Genital alana verilen lazer ışığı cilt dokusundaki ‘melanin’ pigmentini aktive ederek bu bölgede esmerleşme yapabilir.

Genital bölgedeki koyulaşmalar aslında o bölgedeki deride pigmentasyon artışına bağlıdır. Fiziksel olarak herhangi bir sorun olmamasına rağmen bazı kadınlar psikolojik olarak bu renk değişimini sorun haline getirir..

Günümüzde lazer ile renk açıcı tedaviler; genital bölge beyazlatma, renk ağartma, genital alan renk açma tedavileri uygulanabilmektedir.

Dış genital alandaki lazer uygulamaları aynı zamanda genital alanda sıkılaştırma (vulva tightening) amacıyla da yapılmaktadır.

Lazer ile renk açma işlemi nasıl yapılır?

Lazerle genital alan renk açma ‘labial whitening’ veya ‘vulvar whitening’ olarak isimlendirilir. Lazer ile yapılan renk açma tedavileri ortalama olarak 15-20 dakika sürer.Genel anesteziye ihtiyaç olmaz Ağrısız bir işlem olmasına rağmen işlem öncesi hastayı rahatlatmak için lokal anestezik etkili krem kullanılması uygun olur. Beyazlaşmanın asıl nedeni derideki esmerleşmeye neden olan melanin pigmentini üreten ‘melanosit’ hücrelerinin tahrip edilmesidir.

Lazerle genital alan beyazlatma yapılırken, aynı seansta genital sıkılaştırma da eş zamanlı olarak yapılabilir. Böylece gerginlik ve beyazlatma aynı anda sağlanmış olacaktır.

Lazerle renk açma işlemi için genelde tek seans yeterlidir. Bazı durumlarda birden çok uygulama gerekli olabilir. İşlem son derece ağrısızdır. İşlemden hemen sonra kişi işinin başına dönebilir.Aynı işlemi anüs etrafındaki koyu renk içinde yapabiliriz.

İşlemden sonra genital bölgede birkaç gün süre ile şişme, kızarma meydana gelebilir.Su toplanması oluşabilir.1-2 hafta içinde cilt soyulacak dökülecek daha canlı, açık renkli, parlak bir cilt dokusu ortaya çıkacaktır.çıkacaktır. Yenilenen deri dokusu daha sağlıklı, dolgun ve parlak görünümde olacaktır.

Eğer su toplaması, aşırı ödem vs. yoksa cinsel ilişkiye 1 hafta sonra başlanabilir.